Mieszkańcy nie narzekający na korki i ciągle spóźniającą się komunikację miejską, mniej śmieci w centrum, rosnąca jakość życia ­ czy to możliwe? “Tak, jest to możliwe w miastach, w których infrastruktura tworzona jest z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach. W miastach gdzie pomysły wychodzą oddolnie, a mieszkańcy są największą inspiracją” ­ mówi Michał Czepkiewicz, społecznik, doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pasjonat idei Miast 2.0.

 

Ideą smart cities czyli inteligentnych i dobrze zaplanowanych miast sprzyjających mieszkańcom, zajmą się wkrótce w praktyce uczestnicy Poznań Startup Weekend Smart Cities. “Będziemy pracować nad rozwiązaniami, które mogą realnie zmienić nasze miasto. Znamy przykłady z zagranicy, jesteśmy ciekawi co powstanie u nas” ­ mówi Piotr Danielewicz z Urzędu Miasta Poznania.

 

O co chodzi w Starup Weekend?

 

To idea, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. W Poznaniu to już czwarta edycja. We wrześniu ubiegłego roku, w ramach Global Fashion Battle i Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk, grupa 120 zapaleńców z całej Polski pracowała nad rozwiązaniami łączącymi modę i nowe technologie. Startup Weekend to niemal trzydniowe wydarzenie. Zaczyna się w piątek wieczorem a kończy w niedzielę. W piątek uczestnicy, którzy mają pomysły na konkretne rozwiązania będą je prezentować przed pozostałymi uczestnikami i przekonywać ich do dołączenia do ich zespołów roboczych. W sobotę do uczestników dołączą mentorzy, którzy swoją wiedza i doświadczeniem będą wspierać ich w rozwoju autorskich projektów. Będą to m.in.: Piotr Pietrzak z IBM Polska, Tomasz Kopacz z Microsoftu, Magdalena Wysocka z Google, Sebastian Grabowski z Orange Polska czy Jakub Weber z T­Mobile. W niedzielę późnym popołudniem finał ­ wszystkie zespoły zaprezentują efekty swoich prac przed jury, w którym znajdą się m.in.: Marc Wesselink ze Startupbootcamp czy Bartłomiej Gola ze SpeedUp Venture Capital Group. Tegoroczna edycja, dzięki uprzejmości Grażyny Kulczyk, odbędzie się ponownie w poznańskim Starym Browarze (Słodownia).

 

Dla kogo jest Startup Weekend?

 

Do uczestnictwa organizatorzy zapraszają wszystkich tych, którzy mają pomysł na to, jak zmienić Poznań. Ważna jest pasja i chęć tworzenia czegoś razem. Szczególnie liczymy na studentów i absolwentów uczelni technicznych i plastycznych, ale miejsce znajdzie się także dla pasjonatów komunikacji i liczb, no i społeczników. Nie mamy żadnych ograniczeń wiekowych, branżowych ani terytorialnych. Ważne żeby tworzyły się zespoły osób, które uzupełniają się kompetencjami.

 

Tegoroczny Poznań Startup Weekend Smart Cities potrwa od 12­go do 14­go czerwca.

Pozański Park Technologiczno-Przemysłowy po raz kolejny wspiera tę inicjatywę.

 

Źródło: informacja prasowa organizatorów SWPoz.